Informacje praktyczne

Kiedy jechać?

     Budapeszt jest dogodny do zwiedzania właściwie przez cały rok, jednak za najlepsze pory uznaje się wiosnę i jesień. Roczna amplituda temperatury bywa spora i dlatego lato może dla niektórych okazać się zbyt gorące, zima zaś - za zimna. Należy również wiedzieć, że nadal wiele mieszkań ogrzewanych jest węglem brunatnych, co powoduje pogorszenie się jakości powietrza zimą.


Jak dojechać?

     Z Warszawy do Budapesztu kursują bezpośrednie pociągi firmy InterCity. Dojeżdżają one na dworzec Keleti. Podróż samochodem przez Czechy i Słowację jest przyjemna, bowiem państwa te zdążyły już wybudować znaczną ilość wygodnych autostrad. Alternatywą jest jeszcze samolot. W Budapeszcie funkcjonuje międzynarodowe lotnisko Ferihegy, które posiada połączenia do niemal wszystkich krajów Europy. Lot z Warszawy trwa około dwie godziny. Na lotnisku można wypożyczyć samochód lub skorzystać z autobusu linii 93, który dojeżdża do stacji metra Kobanya-Kispest (linia M3).


Pieniądze

     Węgierska waluta to forint, który oznacza się symbolem Ft lub HUF. Dzieli się on na 100 fillerów. Należy unikać kontorów w takich miejscach jak dworce kolejowe lub lotniska z powodu bardzo niekorzystnego kursu wymiany.


Czas

     Węgry znajdują się w tej samej strefie czasowej co Polska, czyli obowiązuje w nich czas CET (środkowoeuropejski). Również podobnie jak u nas, od ostatniego tygodnia kwietnia do ostatniego tygodnia września zmienia się tam czas na letni poprzez przesuniecie zegarków o godzinę do przodu.


Napiwki

     Do zawodów, w których Węgrzy oczekują napiwków należą: kelnerzy, szatniarze, taksówkarze oraz obsługa toalet. W niektórych restauracjach dodawane jest do rachunku 10% za obsługę. Wówczas napiwek jest już oczywiście zbędny.Poruszanie się po mieście

     Istnieje możliwość nabycia tzw. Karty Budapeszteńskiej (Budapest Card) uprawniająca do poruszania się środkami transportu publicznego, a także bezpłatnego wstępu do państwowych muzeów i zniżek w wielu kąpieliskach. Istnieją karty dwu i trzydniowe. Nabyć je można w punktach sprzedaży biletów, a także w muzeach, informacji turystycznej oraz biurach podróży. Bilety jednorazowe są absolutnie nieopłacalne (ewentualnie całodniowe - przydają się, gdy ktoś przebywa w mieście cztery dni i skończyła mu się już ważność karty trzydniowej). Miasto posiada trzy linie metra oraz kolej podmiejską oznaczaną literami HEV - na terenie miasta obowiązują bilety na metro lub Karta, w razie podróży poza miasto należy zakupić bilet kolejowy.


Anglojęzyczne media

     Znakomitym źródłem informacji turystycznej jest miesięcznik ukazujący się w języku angielskim "Budapest in Your Pocket". Ponadto w kioskach i biurach podróży otrzymać można również czasopismo "Where". Radio Petofi FM każdego dnia w samo południe nadaje wiadomości w języku angielskim oraz niemieckim.


Język

     Język węgierski zaliczany jest do najtrudniejszych w Europie, przede wszystkim dlatego, że jest słabo spokrewniony z innymi językami. Najbliższy jest mu fiński, lecz i tak użytkownicy tych języków nie rozumieją się zupełnie (jedynie językoznawcy są w stanie dostrzec pewne pokrewieństwo). Zarówno gramatyka jak i fonetyka jest bardzo skomplikowana. Węgierski jest językiem aglutynacyjnym, co oznacza, że wyrażenia tworzy się poprzez dodawanie sylab do istniejących już wyrazów - w ten sposób niektóre zdania mogą mieć postać bardzo długich pojedynczych wyrazów. Rozróżnia się ponadto samogłoski długie i krótkie, co również zmienia znaczenie słów. Alfabet węgierski posiada aż 40 liter (dla porównania angielski ma ich 26), a w tym aż 9 dwuznaków oraz jeden trójznak - "dzs". To wszystko sprawia, że język węgierski jest faworytem do miana najtrudniejszego na świecie. Jedynym praktycznym rozwiązaniem jest pokazywanie Węgrom palcem określonych zwrotów w podręcznych rozmówkach lub też rozmowa w języku angielskim, który na szczęście staje coraz bardziej popularny.Zobacz pokrewne strony związane z Budapesztem.